W sytuacjach nagłych kapłan odwiedza chorego na zgłoszenie skierowane do parafii.
Chorych przebywających w pabianickim szpitalu obsługuje ksiądz kapelan z parafii św. Maksymiliana Kolbego w Pabianicach. tel. 42/215-89-99 i 514-191-832.
Sakrament chorych ustanowiony został przez Jezusa słowami: Choruje ktoś wśród was? Niech sprowadzi kapłanów Kościoła, by się modlili nad nim i namaścili go olejem w imię Pana. A modlitwa pełna wiary będzie dla chorego ratunkiem i Pan go podźwignie, a jeśliby popełnił grzechy, będą mu odpuszczone (Jk 5, 14-15).
Formuła udzielania namaszczenia brzmi: Przez to święte namaszczenie niech Pan w swoim nieskończonym miłosierdziu wspomoże ciebie łaską Ducha Świętego. Amen. Pan, który odpuszcza ci grzechy, niech cie wybawi i łaskawie podźwignie. Amen.
Proszę nie bać się wezwać księdza do chorego. Dajmy Jezusowi i choremu szansę. Niech Pan będzie Cyrenejczykiem, który wraz z chorym poniesie krzyż jego słabości.
Ze słów ustanowienia jasno wynika, że sakrament chorych ma być dla chorego wzmocnieniem, a jeśli jest taka wola Boża, to także uzdrowieniem nie tylko duszy, ale i ciała. Sakrament ten niesłusznie nazywany jest ostatnim namaszczeniem. Wzięło się to z tego, że często wzywano kapłana do chorego w stanie agonalnym. Tymczasem sakramentu tego należy udzielić wszystkim, których dotknęła poważna choroba. Zaleca się też, aby przyjmowały ten sakrament osoby udające się na operacje. Także starszym zaleca się przyjmowanie namaszczenia chorych raz w roku.
Proszę nie bać się wezwać księdza do chorego. Dajmy Jezusowi i choremu szansę. Niech Pan będzie Cyrenejczykiem, który wraz z chorym poniesie krzyż jego słabości.