V Światowy Dzień Ubogich

W niedzielę, 14 listopada, pod hasłem: „Ubogich zawsze macie u siebie (Mk 14, 7)”, obchodzimy V Światowy Dzień Ubogich. Jak tłumaczy papież Franciszek w orędziu na V Światowy Dzień Ubogich – obecność ubogich wśród nas jest ciągła, ale nie może doprowadzić do przyzwyczajenia, które staje się obojętnością, lecz powinna zaangażować nas do bezwarunkowego dzielenia się życiem. Biedni nie są osobami „zewnętrznymi” dla wspólnoty, ale są braćmi i siostrami, z którymi dzieli się cierpienie po to, by przynieść ulgę w ich ciężkiej sytuacji oraz ich marginalizacji, ażeby została im przywrócona utracona godność, a także po to, by zabezpieczyć im konieczne włączenie społeczne – pisze papież.

Caritas Archidiecezji Łódzkiej zaprasza do włączenia się w ogólnopolską akcję „Tytka charytatywna„. Do wszystkich parafii archidiecezji łódzkiej dostarczone zostały tytki charytatywne – specjalne papierowe torby. Uprzejmie prosimy o przekazanie toreb parafianom, z prośbą, by nie tylko wypełnili je darami dla ubogich – artykułami spożywczymi i chemicznymi, ale by następnie rozdzielili ich zawartość w swoim własnym otoczeniu. Zachęcamy, by w tym trudnym doświadczeniu pandemii szczególnie zainteresować się osobami starszymi, spróbować do nich dotrzeć ze słowem pokrzepienia, a tam, gdzie potrzeba, z paczką żywnościową. Zebrane artykuły spożywcze i chemiczne pozostają do dyspozycji parafii z przeznaczeniem dla ubogich.

Tradycyjnie już, w Łodzi, obchody Światowego Dnia Ubogich potrwają dłużej. Łódzkie organizacje pomocowe spotkają się na Placu katedralnym w Łodzi z osobami w potrzebie w dwie kolejne niedziele: 7 i 14 listopada. Tegoroczne Dni Ubogich skupią się na profilaktyce zdrowotnej – to bardzo potrzebne, zwłaszcza osobom bezdomnym. Przy łódzkiej katedrze stanie miasteczko medyczne: mammobus, karetka z aparatem USG i do pomiaru parametrów krytycznych, szczepieniobus ze szczepionkami przeciw COVID-19 oraz namioty medyczne, w których lekarze Ulicznej Misji Medycznej będą badać osoby potrzebujące wsparcia. Na Placu katedralnym pojawią się również specjaliści: psychologowie, pracownicy socjalni, prawnicy, doradcy zawodowi, terapeuci uzależnień, streetworkerzy, pomoc duchowa. Będzie oczywiście ciepły posiłek oraz ciepła odzież, śpiwory i koce. Wolontariusze Szkolnych Kół Caritas przekażą obecnym na placu wykonane własnoręcznie różańce. Dostępny też będzie zaktualizowany „Przewodnik po Łodzi: Gdzie zjeść, spać, umyć się…”, zawierający najpotrzebniejsze adresy – miejsc, w których można zjeść, umyć się, przespać, znaleźć pomoc prawną czy medyczną.