LIST DO PARAFIAN

Zgromadzenie Księży Misjonarzy

Parafia Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Pabianicach

LIST DUSZPASTERZY DO PARAFIAN

Drodzy Parafianie,

W Ewangelii wg św. Łukasza czytamy: Gdy Jezus był już blisko Jerozolimy, na widok miasta zapłakał nad nim. Dla nas – Waszych duszpasterzy analogiczna sytuacja ma miejsce w czasie liturgii w naszym kościele na widok prawie pustych ławek. Pojawiają się pytania: Dlaczego? Jak długo to potrwa? Po co to wszystko? Czy to coś zmieni? Póki co, nie znajdujemy dobrych odpowiedzi, ale wciąż szukamy i modlimy się za naszą parafię, miasto, archidiecezję, Ojczyznę, Kościół i świat cały. Wiemy, że i Wy trwacie w tej modlitwie błagalnej do Świętego, Mocnego i Nieśmiertelnego Boga, aby zmiłował się nad nami. Głęboko ufamy, że to nasze wołanie jest wysłuchiwane. Dlaczego sytuacja epidemii wciąż pogłębia się? Trzeba ufać, że Pan Bóg chce nam coś powiedzieć. Papież Benedykt XVI mówił: Jeśli Pan Bóg milczy, to znaczy, że powinniśmy przemyśleć kilka słów, które powiedział wcześniej i spróbujmy pójść tym tropem, szczególnie, że nasz pasterz – arcybiskup Grzegorz Ryś niedawno przypomniał na nowo te prorocze słowa papieża seniora. Spróbujmy uczynić te słowa mottem na czas świąt wielkanocnych.

A teraz kilka praktycznych wskazówek dla Was.

POSŁUSZEŃSTWO

Dobrze wiemy, że nie jest nam łatwo być posłusznym, zwłaszcza w dzisiejszym świecie. Posłuszeństwo jest jednak pewną, bezpieczną i najprostszą drogą do Boga. Bądźmy posłuszni władzy świeckiej i kościelnej. Mamy prawo nie zgadzać się ze wszystkim i z wszystkimi, ale dostosowując się do zaleceń, o których ciągle słyszymy uczymy się pokory i troszczymy się o bezpieczeństwo, zdrowie,  a nawet życie innych i swoje.

MODLITWA

Trwajmy na modlitwie, nie żałujmy czasu i sił na rozmowę z Bogiem. Módlmy się na różańcu, korzystajmy z książeczek do nabożeństw, czytajmy Pismo święte, oglądamy transmisje liturgii w telewizji czy Internecie. Każdego dnia o godz. 20.30 w naszej misjonarskiej kaplicy domowej modlimy się we wspólnocie księży na różańcu. Ta modlitwa jest transmitowana na stronie parafialnej na Facebooku. Stąd dziękujemy, że wielu z Was łączy się za nami i trwa na modlitwie. Korzystając z nowoczesnych technologii pragniemy transmitować także liturgie Triduum Paschalnego z naszej świątyni. Wasze domy i mieszkania niech staną się w tych dniach waszymi wieczernikami, do których na Wasze zaproszenie przyjdzie Pan Jezus. Pamiętajcie, że dla Niego nie ma rzeczy niemożliwych. Skoro Wy przyjść nie możecie do kościoła, to On przyjdzie do Was. Przemyślcie to i z wiarą odpowiedzcie na to wezwanie.

WIELKI CZWARTEK

Z wielką pokorą prosimy Was o modlitwę za nas kapłanów. Bez tej modlitwy nasza posługa staje się uboższa. Waszej modlitwy my po prostu bardzo potrzebujemy. W tym roku nie będzie okazji do spotkania się podczas celebracji Uroczystej Eucharystii Wieczerzy Pańskiej. Mszę oczywiście będziemy sprawowali i zachęcamy do łączności duchowej. Pamiętajcie o możliwości przyjęcia Komunii świętej duchowej. Głód Eucharystii jaki przychodzi Wam odczuwać może przerodzić się w jeszcze większe pragnienie przyjęcia Ciała naszego Pana i może stać się kluczem do pogłębienie duchowości eucharystycznej, o której sporo słyszeliśmy w czasie ostatnich rekolekcji adwentowych.

WIELKI PIĄTEK

Zapewne w każdym domu znajduje się krzyż. W tym szczególnym dniu zdejmijcie go ze ściany i połóżcie na stole, na białym obrusie, przy zapalonych świecach i adorujcie. Jak? Może w ciszy? Może przy śpiewie pieśni pasyjnych? Może przy lekturze Męki Pańskiej wg św. Jana? Może przy rozważaniu drogi krzyżowej? Zachowajcie post ścisły. Obejrzyjcie transmisje liturgii Wielkiego Piątku.

WIELKA SOBOTA

Każdego roku to był dzień rekordu ilości parafian i gości. Naszym wielkim pragnieniem zawsze było i wciąż jest, aby tyle samo osób przychodziło na niedzielne Msze święte. Święconka stała się czymś więcej niż tradycją. Kościół będzie otwarty, Pan Jezus będzie w Grobie Pańskim, ale święcenia pokarmów nie będzie. Może nam wszystkim potrzebna jest cisza wielkiej soboty?

NIEDZIELA WIELKANOCNA

W poranek wielkanocny, tradycyjnie o godzinie szóstej rano wyjdziemy z kościoła, by ogłosić parafii, że Jezus zmartwychwstał. Tym razem inaczej, bo bez Was. Ksiądz Proboszcz stanie na schodach świątyni i udzieli uroczystego błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem całej naszej wspólnocie parafialnej. Siła błogosławieństwa jest tak wielka, że dotrze ona do każdej ulicy czy to Armii Krajowej, Bagatela, Bohaterów, Broniewskiego, Chłodnej, Cichej, Dąbrowskiego, Głowackiego, Grabowej, Jana Pawła II, Jasnej, Jutrzkowickiej, Kamiennej, Karniszewickiej, Kochanowskiego, Konopnickiej, Kościuszki, Kwiatowej, Lutomierskiej, Łaskiej, Łąkowej, Matejki, Mickiewicza, Mielczarskiego, Moniuszki, Narutowicza, Ogrodowej, Orlej, Partyzanckiej, PCK, Pięknej, Polnej, Południowej, Pomorskiej, Poniatowskiego, Powstańców Warszawy, Prostej, Pułaskiego, Reymonta, Różanej, Sienkiewicza, Skłodowskiej-Curie, Słowackiego, Spółdzielczej, Staszewskiego, Świątka, Świętokrzyskiej, Targowej, Traugutta, Tulipanowej, Waryńskiego, Widok, Wierzbowej, Wodnej, Wyspiańskiego, kard. Wyszyńskiego, Zamkowej, Zgoda, Zielonej, Żabiej, Żelaznej, Żeromskiego oraz do Bychlewa i Osady Pliszka. Przyjmijcie to błogosławieństwo i dzielcie się nim z drugim człowiekiem.

Zanim zasiądziecie do wielkanocnego śniadania pamiętajcie proszę o obrzędzie błogosławieństwa pokarmów. Na stronie internetowej parafii jest umieszczony obrzęd, który w tym roku zastąpi tradycyjne święcenie pokarmów. Pięknie byłoby, gdyby modlitwa przed posiłkiem wpisała się w codzienność naszych rodzin. Radość ze zmartwychwstania Pana Jezusa niech pozostanie w nas wszystkich na stałe.

ŻYCZENIA

W radosnym orędziu wielkanocnym, które odśpiewywane jest
podczas Wigilii Paschalnej słyszymy:

Zdobny blaskiem takiej światłości, raduj się, Kościele święty, Matko nasza!

Ta zaś świątynia niechaj zabrzmi potężnym śpiewem całego ludu.

Z całego serca życzymy, aby nasza i każda świątynia zabrzmiały na nowo potężnym śpiewem całego ludu, który wyjedna u Zmartwychwstałego Pana
ustanie pandemii i przywróci światu pokój, radość i zdrowie.

Radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego!

Niech zmartwychwstały Chrystus obudzi w nas to, co jeszcze uśpione,

ożywi to, co jeszcze w nas martwe i niech światło Jego słowa prowadzi nas
przez życie w radości i pokoju.

Błogosławieństwa Bożego!

List do Parafian do pobrania